Šachové diagramy
Cílem tohoto článku je řešit různé šachové problémy vzniklé na šachovnici, vyzkoušet si své analytické schopnosti a naučit se řešit úlohy co nejrychleji a správně. Řešením diagramů se hráč učí logickému myšlení při dosahování cílů při partiích, což se mu bude hodit i v civilním životě. Tak s chutí do toho.
Co všechno se přihodí zkušeným šachistům když na chvíli ztratí koncentraci přiblíží Diagram č.1.
Po pouhých 6 tazích v Sicilce zahrál bílý nečekaně zcela nezvyklý tah, který by teoretici zcela jistě odsoudili. Místo trestu, však černý udělal automaticky tah 7)....e6?? aby zahnal dotěrného jezdce a přehlédl vítěznou kombinaci bílého. Najdete ji? Na diagramu bílý na tahu získá rozhodující kvalitu. a vyhraje.
I ve druhém případě došlo k podobnému případu ztráty koncentrace dokonce u mistra sportu. Po 6 tahu bílého Sc4, udělal černý automaticky tah 6).....Jb6??, aby zahnal střelce. Přehlédl kombinaci bílého po které se dostal do prohrané pozice. Přijdete na ni? viz Diagram č.2:
Bílý na tahu získá kvalitu , poziční výhodu. a vyhraje..
V další pozici přehlédl černý v časové tísni 3 tahovou kombinaci bílého a po automatickém tahu ....f6?? musel partii vzdát, protože ztrácí dámu. Najděte ji. - Viz Diagram:
V další pozici je zřejmé, že bílý stojí na výhru, neboť černý se opozdil s vývinem figur ( Sc8 ) a nemůže aktivně čelit útoku na svém královském křídle- viz Diagram: Bílý na tahu vyhraje. Jaj byste pokračovali v útoku?
V další pozici sice bílý má o kvalitu více a kdyby nezaostal ve vývinu, a byl na tahu pohodlně by vyhrál. Na tahu je ale černý a dá bílému mat 3 tahem. Vyřešte tento jednoduchý úkol viz Diagram:
V dalším případě bílý v předchozím tahu vzal černému jezdcem věž a černý se domníval, že po získání tohoto jezdce bude mít reálnou šanci na remis. Velmi se ale přepočítal a bílý jezdce zachráni a černý proto partii vzdal. Zkuste vymyslet tuto záchranou akci lehké figury- viz Diagram:.